5 tipů, jak podpořit zdravý pohyb u dětí

Chcete, aby se vaše děti zdravě hýbaly, ale nevíte, jak postupovat a čím začít? Využijte rady od trenérky a volejbalistky Šárky, která si níže uvedené tipy několikrát vyzkoušela v praxi. Nebojte, není to nic náročného. 

Doporučení od Šárky by se dala shrnout třemi pojmy: zábava, čerstvý vzduch a různorodost.

1. Jděte příkladem

Děti se učí nápodobou. Pokud je pohyb každodenní součástí vašeho života, dítě se k vám rádo přidá. Ukažte mu, jaké výhody zdravý pohyb má. Choďte na procházky do lesa, jezděte na kole, jděte si zaplavat. Dítě bude šťastné, že s ním trávíte čas a zároveň si vybuduje zdravý vztah ke sportu a pohybu.

2. Nepřehánějte to

Pohyb je důležitá a skvělá volnočasová aktivita, ale nic se nemá přehánět. Pokud dítěti naplánujete každou minutu života, nebude mít prostor pro vlastní fantazii. Nechte ho, ať si samo hraje. Ať vymýšlí hry nebo se obyčejně nudí. Vědci dokázali, že i samotná nuda je pro dětský vývoj velmi důležitá.

3. Vyrazte do přírody

Choďte do přírody tak často, jak jen to je možné. Na louku, do lesa, do parku nebo třeba k rybníku. Zkoumejte společně s dítětem okolí a ukazujte mu krásy přírody. Pohyb na čerstvém vzduchu je pro děti důležitý.

4. Hrajte hry

Hrajte s dětmi na schovávanou, na honěnou nebo třeba skákejte panáka. Naplňte společně strávené chvíle smíchem a pohyb pak bude zábavnější nejen pro děti, ale i pro vás. A možná si během té legrace ani neuvědomíte, jak skvěle se hýbete.

5. Důležitá je různorodost

Často obměňujte prováděné aktivity. Různorodost je velmi důležitá proto, aby dítě pohyb bavil. V této době je běžné, že dochází k rané specializaci na konkrétní sport, takže můžeme vidět čtyřleté hokejisty, kteří chodí jen na hokej nebo mladé fotbalisty, kteří se věnují pouze fotbalu. 

Tento model pro dítě není vhodný, protože brzy může tzv. vyhořet a sport ho přestane bavit úplně. Střídejte tedy aktivity tak často, jak je to možné. Měňte prostředí: jednou buďte venku, příště zase v tělocvičně, jindy navštivte bazén. Dítě bude stimulované novými podněty a bude se na pohyb a sport těšit.

Přijďte se naučit, jak na zdravý pohyb dětí 

Chcete předejít pohybovým vadám u dětí a tomu, aby vaše nejmenší dostihly bolesti těla? Přihlaste se na workshop UdržSe. Naučíme vás spoustu konkrétních cviků a také se dozvíte, jak u dětí odhalit první známky zdravotních komplikací.

Informace o aktuálně vypsaných termínech najdete zde.