Náš příběh na fyzioterapii

Do JS fyzio jsem přišla se sedmiletým synem v lednu 2023 na doporučení naší klinické logopedky. Daník se neposouval dál ve výslovnosti určitých hlásek, což vycházelo z problémů v ovládání jazyka a čelistí. 

Fyzioterapeutka hned na první konzultaci odhalila spoustu dalších problémů s držením těla. Daníkovi udělala svalový test a ukázala nám, kde je jeho tělo křivé. Daník dostal prvních několik cviků a začal denně cvičit. Na každé další konzultaci bylo vidět zlepšení. Postavení těla jsme na každém setkání vyfotili. Díky tomu můžeme krásně vidět, jak Daník dokáže stát rovněji.

Na doporučení jsem Daníka objednala i na vyšetření ortopedem. Tomu se při prvním vyšetření postoj a chůze syna vůbec nelíbila. Po absolvování rentgenu ortoped konstatoval, že Daník má skoliózu, ale jeho každodenním cvičením došlo ke zlepšení držení těla i chůze. Doporučil nám dál pokračovat ve cvičení. Pro nás je to skvělá zpráva, vidíme výsledky. 

Na synovy konzultace s námi chodila i šestiletá dcera, která nikdy žádné problémy s pohybem neměla. Ale když už s námi do Hradce jezdila, tak jsem ji nechala taky vyšetřit. A k mému velkému překvapení fyzioterapeutka zjistila i u ní chybné držení těla. Od dubna 2023 začala cvičit i Míša. Od září chodí do první třídy a začátkem nás čekala další konzultace, kde bylo zjištěno mnohem větší přetížení svalů v oblasti krku a hlavy. A to jejím chybným sezením ve škole. Tak máme možnost se hned od začátku školní docházky zaměřit na Míši sezení a předejít případným dalším problémům.

Není to pro nás snadná cesta, ne vždy se dětem chce. Já jsem si díky tomu všemu ale uvědomila, jak důležitá je prevence. A doufám, že tím předám dětem i poznatek, že je důležité se o své tělo starat.

Mým velkým uvědoměním je nejen potřeba cvičit každý den jednotlivé cviky, ale hlavně to, jak důležité je děti důsledně vést k jejich správnému provedení. Díky větším pohybovým problémům u Daníka jsem se víc zaměřila na jeho cvičení. Míša cvičila taky každý den, ale tolik jsem na ni nedohlížela. Při následném svalovém testu jsme zjistili, že u Daníka došlo k většímu zlepšení než u Míši, i když obě děti cvičily stejně.

Proto je pro mě tak důležité, že při konzultaci děti vyšetří a nastaví cviky, ale mně jako rodiči jsou předávány informace, jak správně a kvalitně s dětmi cvičit nebo si dokonce vyzkoušet cvičení i na sobě.

Janě ze srdce děkuji, její přístup k dětem je skvělý!

Martina a Daník